Wybierz zamówienie dla zakupu lekcji

Blog BUKI School

  • Najlepszy autorzy

  • TOP tematy

  • 2199 czytających

  • 120 artykułów

29.12.2023

Passive voice, czyli strona bierna w języku angielskim

Gdy w języku angielskim chcemy skupić się nie na wykonawcy czynności, a np. przedmiocie występującym w roli „odbiorcy” tej czynności, to powinniśmy zdecydować się na użycie strony biernej. Ta konstrukcja gramatyczna jest zdecydowanie mocniej wykorzystywana niż w języku polskim. Jednocześnie na wiele sytuacji możemy spojrzeć dwojako: zarówno poprzez pryzmat strony czynnej, jak i biernej. Wystarczy, że odpowiednio skonstruujemy zdanie!

20.12.2023

Phrasal verbs: czym jest i jak poprawnie używać?

It’s 8 o’clock, WAKE UP! - Gdyby nasi rodzice w czasach szkolnych budzili nas w języku angielskim, to idziemy o zakład, że ten tekst padałby przynajmniej raz w tygodniu. Czy ktoś jest w stanie doszukać się w takim zdaniu czegoś wyjątkowego? Z pozoru nie zawiera ono żadnej komplikacji, ale gdyby przyjrzeć się głębiej, to odkryjemy w nim czasownik frazowy.

15.12.2023

Interpunkcja w języku polskim: poprawne stosowanie kropek, przecinków i innych znaków

Błędy interpunkcyjne w języku polskim można „podziwiać” na masową skalę: na blogach, w reklamach, w mediach społecznościowych, gazetach, pracach uczniów, mailach i wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki oraz nieznajomość zasad. Czy koniecznie trzeba się tą interpunkcją przejmować, jak zająć się nauką i co trzeba wiedzieć o podstawowych zasadach?

12.12.2023

Co to jest elektrostatyka i jak obliczać ładunki elektryczne?

Bardzo przyjemną cechą fizyki jest to, że nauka ta tłumaczy nam codzienne zjawiska. Jeśli kiedyś pochłonęły cię myśli o tym, skąd się wziął piorun na niebie, albo dlaczego czasem dotknięcie swetra kogoś obok „kopie”, to rozwiązanie kryje się w bardzo dobrze udokumentowanej dziedzinie, jaką jest elektrostatyka.

10.12.2023

Najpopularniejsze idiomy angielskie

Im więcej potrafimy zrozumieć oraz im bardziej komunikatywny staje się nasz styl wypowiedzi, z tym większą chęcią „sięgamy po więcej” wiedzy językowej, która pozwoli nam się jeszcze lepiej odnajdywać w codziennych rozmowach. Idiomy są takim właśnie przykładem poszerzenia umiejętności w obrębie języka angielskiego dla osoby, która już absolutne podstawy ma za sobą.

06.12.2023

Kto wymyślił matematykę?

W szkole jest kładziony spory nacisk na to, aby matematyki się uczyć w sposób metodyczny – rozpoczynając od prostych działań, a na skomplikowanych równaniach i twierdzeniach kończąc. Wreszcie dziedzina ta ma wiele pochodnych, a jej studiowanie może zająć niemal całe życie. Jacy ludzie stoją za początkami matematyki? Aby to stwierdzić, będziemy musieli cofnąć się aż do wieków przed naszą erą!

05.12.2023

Zaproś znajomego: nowa możliwość otrzymania bonusów w BUKI School!

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, W BUKI School rozpoczyna się fascynujący nowy etap, który uczyni naukę jeszcze bardziej interesującą i korzystną! Teraz macie wyjątkową okazję otrzymywania bonusów, ucząc się razem z przyjaciółmi!

28.11.2023

Czasowniki modalne w języku angielskim - wszystko, co musisz wiedzieć

Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czym są czasowniki modalne, to już się pewnie z nimi zetknąłeś. Są one nie tylko niezmiernie popularne, ale też użyteczne. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dłuższą konwersację bez konieczności użycia choćby jednego z nich. Dziś o czasownikach modalnych opowiemy nieco więcej, oczywiście jak zawsze podając interesujące przykłady i opisując zastosowanie. Zaciekawienie zbudowane? Czas na naukę!

24.11.2023

Dodawanie i odejmowanie ułamków: najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki

Jest kilka matematycznych umiejętności, o których każdy uczeń musi się dowiedzieć. Co to jest iloczyn i iloraz, sprawna znajomość tabliczki mnożenia, albo rozumienie zasad dotyczących potęgowania i pierwiastkowania. Do grona tych absolutnych podstaw należy również dodawania i odejmowanie ułamków – będzie ono towarzyszyło każdemu aż do końca szkoły, a czasem może przydać się również w dorosłym życiu. Dziś nauczymy się kilku zasad związanych z tymi działaniami. Jednak na początek…

21.11.2023

Czasy w języku niemieckim w pigułce

Język niemiecki opanowujemy najczęściej jako drugi – po angielskim – a niekiedy równolegle. Nic więc dziwnego, że bardzo często te dwie mowy ze sobą porównujemy, również w kontekście trudności. Licząc typowo „na papierze”, to język naszych zachodnich sąsiadów jest nieco łatwiejszy, bo czasów mamy tylko sześć: po dwa przeszłe i przyszłe oraz teraźniejszy i zaprzeszły.

13.11.2023

Zasady pisowni „nie” z czasownikami - jak poprawnie używać przeczenia w języku polskim?

Nie ma problemu, dopóki w języku polskim jedynie mówimy. „Schody” zaczynają się wraz z pisownią, bo tutaj czeka na nas nie tylko niewdzięczna polska ortografia, ale też całkiem spora dawka prawideł gramatycznych. Jak do niej podchodzi większość Polaków? Zazwyczaj stosując zasadę „jakoś to będzie” pomieszaną z „na oko”. W praktyce działa to różnie, my twierdzimy, że jednak warto przyswoić kilka zasad. Nie zaszkodzi, a pomoże – z całą pewnością!

09.11.2023

Brytyjski akcent - jak opanować? Praktyczne wskazówki na drodze do kształtowania wymowy

Stopniowe opanowywanie języka obcego kojarzy nam się zazwyczaj z dwoma najważniejszymi umiejętnościami: poznawaniem nowych słów i szlifowaniem gramatyki. Tymczasem można śmiało dołożyć jeszcze jedną, czasem niedocenianą zdolność, czyli wymowę z odpowiednim akcentem.

03.11.2023

Dobry korepetytor – gdzie go szukać i jak rozpoznać? Praktyczny przewodnik

Nauczycieli udzielających korepetycji jest całkiem sporo, ale nie wszyscy reprezentują ten sam poziom pod kątem wiedzy i zaangażowania. Oczywiście na końcowy sukces składają się dwie strony – umiejętności korepetytora oraz chęci samego ucznia – ale jednak ciężar w większości przypadków jest mocno przeniesiony na stronę mentora. Warto powiedzieć również całkiem wprost, że „korki” to po prostu usługa płatna, a od tego typu czynności oczekujemy jak najwyższej jakości oraz określonych konwersji. Jak

31.10.2023

Przyimki w języku angielskim. Czym są i jak ich używać?

Są dwa typy ludzi: tacy, którym przyimki, zaimki, przysłówki i czasy niedokonane mówią wystarczająco dużo, aby od razu „załapać” o czym jest mowa, a także będący do nich w opozycji i tym samym stroniący od zrozumienia całej tej gramatycznej zawiłości. Co ich łączy? Jeśli będą się oni chcieli porozumieć po angielsku, to można iść o zakład, że z przyimków skorzystają prędzej, niż później.

30.10.2023

Liczby ujemne – jak je opanować? Praktyczne wskazówki od Buki School

Powiedzenie „być na minusie” nie jest nacechowane zbyt pozytywnie, ale cóż – i takie sytuacje w życiu się zdarzają. Podpowiemy, że w takich momentach szczególnie warto zdać się na matematykę i nieco częściej wprowadzać w życie tzw. chłodną kalkulację. Między innymi dlatego dzisiaj poznamy lewą stronę osi liczbowej – czyli liczby ujemne – i wskażemy jak je opanować, również pod względem wykonywania działań na nich.

24.10.2023

Imiesłów przysłówkowy w języku polskim - tworzenie i przykłady

Imiesłowy przysłówkowe mogą wiele zmienić, gdy użyjemy ich w zdaniu, ale w praktyce, w tzw. słowie mówionym, nie spotyka się ich zbyt często. Jak zatem rozpoznać imiesłów przysłówkowy?

17.10.2023

Present Simple i Present Continuous - porównanie czasów teraźniejszych

Od czegoś zawsze trzeba zacząć, dlatego większość podręczników do nauki języka angielskiego na pierwszy „gramatyczny ogień” wrzuca dwa stosunkowo proste czasy. Ich obecność nie jest przypadkowa, bo chcąc porozumiewać się w tym języku na co dzień, nawet w najbardziej ograniczonej formie, te dwa czasy po prostu znać wypada. Present Simple, Present Continuous - dziś nie będą miały przed nami tajemnic!

13.10.2023

Stopniowanie przysłówków w języku angielskim. Co trzeba wiedzieć?

Najgorsze, co można zrobić z gramatyką języka angielskiego, to się jej bać. Owszem, niektóre zagadnienia wymagają poświęcenia im czasu, spokojnego przećwiczenia i w późniejszym terminie kilkukrotnego powtórzenia materiału. Jak zatem wygląda sprawa stopniowania przysłówków? Zobaczmy czy da się tę partię materiału opanować w szybki sposób i na co przy okazji najmocniej zwrócić uwagę. Do dzieła!

05.10.2023

Czym jest reakcja syntezy?

Jeśli chcielibyśmy ten typ reakcji chemicznej nazwać bardziej poetycko – lecz oczywiście wciąż zgodnie z oficjalnym nazewnictwem – to powiedzielibyśmy „reakcja tworzenia”. I właśnie te dwa słowa najlepiej opisują zagadnienie, które dzisiaj będziemy chcieli przybliżyć.

30.09.2023

Pierwsza zasada dynamiki – łatwe wytłumaczenie!

„Tato, wytłumaczysz mi, na czym polega pierwsza zasada dynamiki Newtona?” – po takim pytaniu zazwyczaj następuje krótka cisza, później głębokie westchnięcie i wyraz zrezygnowania na twarzy, a następnie wymijająca odpowiedź „może innym razem”. To oczywiście dość zabawna wizualizacja sytuacji i nie musi się zdarzyć naprawdę, jednakże… Przy okazji warto zdać sobie sprawę z tego, że nawet skomplikowanie brzmiące teorie fizyczne można wytłumaczyć łatwo i przystępnie. Zatem do dzieła!

28.09.2023

Conditionals w języku angielskim – jak opanować?

Tryby warunkowe w angielskim - takich warunków mamy aż cztery i każdy ma nieco inne przeznaczenie, dlatego tekst został podzielony właśnie na cztery części. Warto czytać po kolei i od samego początku, aby w pełni zrozumieć wszystkie sytuacje, z jakimi możemy mieć do czynienia.

22.09.2023

Najlepsze podcasty do nauki angielskiego

Słuchawki na uszy, smartfon w dłoń, przycisk „play” i możemy przenieść się do innego świata. Tym razem nie będzie to sfera muzyczna, a kraina pełna ciekawych – czasem wręcz fascynujących – audycji. Najpiękniejsze w całym tym boomie na podcasty jest to, że są one dostępne za darmo i przy okazji… mogą pomóc w nauce!

12.09.2023

Rola matematyki w ekonomii

Czy każdy ekonomista musi odwoływać się do praw matematycznych? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo są tacy, którym matematyzacja ekonomii jest wyjątkowo obojętna, ale nawet oni muszą czasem sięgać do nieco bardziej zaawansowanych równań i twierdzeń.

04.09.2023

Język polski dla obcokrajowców – praktyczne wskazówki dla początkujących

Kraj nad Wisłą to bardzo atrakcyjny kierunek – środek Europy jest nie tylko bogaty turystycznie i kulturowo, ale też intratny ze względu na możliwości biznesowe. Dostrzega to coraz więcej osób, dlatego zapytania o możliwość nauki polskiego są też od niedawna częstsze. Jednak problem polega na tym, że mowa Mickiewicza jest uznawana jako jeden z 10 najtrudniejszych języków na świecie; wśród równie nieprzystępnych co chiński, węgierski, fiński albo islandzki.

28.08.2023

Właściwości i budowa materii – wprowadzenie do podstaw chemii i fizyki materii

Obie dziedziny – zarówno chemia, jak i fizyka – to bardzo ciekawe i rozbudowane zagadnienia, w których jeszcze wiele pozostało do odkrycia. Tymczasem trudny program szkolny, brak wyposażenia pracowni i przeciążeni nauczyciele nie pomagają w zaszczepieniu zainteresowania u uczniów. Spróbujmy nieco „odczarować” ten niechlubny wizerunek i tym razem sięgnijmy do podstaw związanych z materią. Bo uczenie się może być ciekawe, wciągające i budujące!

24.08.2023

Gry matematyczne dla dzieci. Praktyczne wskazówki i propozycje

Czy można rozwijać zdolności matematyczne dziecka już od najmłodszych lat? Tak, jest to możliwe i jak najbardziej wskazane. Jako że wiadomo, iż z nudą i dziećmi nie ma żartów, to trzeba podejść do sprawy zupełnie inaczej. Dlatego dzisiaj zrobimy przegląd ciekawych gier z pogranicza matematyki!

21.08.2023

Jak opisać postać? Praktyczne wskazówki od BUKI School

Nieprzemyślana koncepcja, skupienie się tylko na wybranych cechach (bez pełnych, szeroko zakrojonych wniosków) oraz pisanie o sprawach nie dotyczących bezpośrednio tematu — takie są najczęstsze błędy uczniów mierzących się z tworzeniem opisu postaci. Dlatego dziś sprawdzimy jakie wyzwania stoją przed tworzącym taką charakterystykę i wytłumaczymy krok po kroku, jak stworzyć dobry tekst tego typu.

18.08.2023

Liczba mnoga i pojedyncza w języku angielskim - najważniejsze zasady

Rzeczowniki w języku angielskim podobnie, jak w polskim pełnią funkcje identyfikowania rzeczy, miejsc i istot żywych (np. ludzi i zwierząt). W tym artykule przedstawimy zasady dotyczące tworzenia liczby mnogiej w języku angielskim. Pokażemy najważniejsze zasady i podamy przykłady rzeczowników nieregularnych.

29.05.2023

Angielski dla dzieci - jak zachęcić i nauczyć nasze pociechy angielskiego?

Angielski jest bardzo ważną umiejętnością w życiu codziennym. Nic dziwnego, że my rodzice, jako świadomi obywatele obecnego świata chcemy uczyć nasze dzieci tego języka, jak najszybciej. Niektóre szkoły językowe oferują tego typu zajęcia już dla 3 miesięcznych dzieci.

29.05.2023

Ciekawe niestandardowe metody do nauki matematyki, które możecie wypróbować

Matematyka jest królową nauk. Jest ona jednak jednym z najmniej lubianych i jednym z najtrudniejszych przedmiotów w szkole. Niektórzy uczniowie mają aż ciarki na plecach, jak sobie myślą o nauce matematyki. Coraz więcej badań mówi o tym, że system szkolnictwa należy zmienić.